תמונת מנוי: החברה החרדית - מבט אחר

החברה החרדית - מבט אחר

קתדרה
עונה: 2019
כרטיסי מנוי: 0

פרטים נוספים

החברה החרדית - מבט אחר

סדרת הרצאות המהווה אשנב לעולמם הפחות מוכר של נשים וגברים בחברה החרדית, הסדרה נותנת מבט אחר ואותנטי על חברה מרתקת זו, בעידן של גבולות משתנים ועל רקע צמיחתו של ה"חרדי החדש".

 

מרצות:

ד"ר סימה זלצברג בלאק

חוקרת את החברה החרדית ומתמקדת בסוגיות מגדריות. מחקריה כוללים את חסידות תולדות אהרן, "נשות הטאליבן", הטרור בבית שמש ותרבות הפנאי בחברה החרדית.

מרצה בתכנית ללימודי דתות באוניברסיטת תל אביב, ובבית הספר לעבודה סוציאלית באוניברסיטה העברית.

 

ד"ר שרה זלצברג

חוקרת את החברה החרדית ומתמקדת בסוגיות של מגדר, סטייה ואלימות. מחקריה עוסקים באלימות מינית, בתפיסות של רבנים ביחס לפגיעות בילדים, ובשינויים ובתמורות העוברים על החברה החרדית בשנים האחרונות.

מרצה בתכנית ללימודי דתות באוניברסיטת תל אביב, ובבית הספר לעבודה סוציאלית באוניברסיטה העברית.

 

הסדרה תתקיים בימי שלישי בשעה 16:00 (90 דקות)

בבית האמפי

5.11.19  "זרה בתוכן": כיצד הצליחה חוקרת לחדור לעולמן של נשים מחסידות קיצונית במאה שערים.         ד"ר סימה זלצברג בלאק

בהרצאה זו תספר ד"ר סימה זלצברג בלאק, כיצד הצליחה היא להיכנס לתוך החסידות הקנאית והסגורה "תולדות אהרן" לצורכי מחקרה. את ההרצאה תפתח זלצברג בלאק ברקע כללי על חסידות "תולדות אהרן", ולאחר מכן תתייחס לאתגרים עימם התמודדה בתהליך יצירת קשר עם אנשי מפתח בחסידות, למפגשים עם דמויות ססגוניות בחסידות, ולאופן בו הצליחה  - כנגד כל הסיכויים - לרקום קשרים אמיצים עם נשות החסידות.

 

19.11.19     "אף אחד לא יודע  רק הקב"ה": מסעה של חוקרת לעולמם הסגור של גברים חרדים שנפגעו מינית.   ד"ר שרה זלצברגבהרצאה זו תספר ד"ר שרה זלצברג כיצד הצליחה היא להתיר את קשר השתיקה הקיים בחברה החרדית סביב פגיעות מיניות בקרב בנים. ההרצאה תעסוק במחקר שערכה זלצברג על פגיעות מיניות בקרב בנים חרדים ותתמקד באופן בו הצליחה היא להגיע לארבעים גברים חרדים שעברו פגיעה מינית בילדותם ובנעוריהם, לזכות בשיתוף פעולה מצידם, לשוחח עימם על הפגיעות שעברו ולשמוע את סיפורם האישי. בנוסף, תתייחס שרה לממצאים העיקריים שעלו מן המחקר.

 

3.12.19    "ענבי הגפן בענבי הגפן"  - על תהליך ההשתדכות בחברה החרדית. ד"ר סימה זלצברג בלאק

ההרצאה תעסוק בתהליך המורכב של מציאת זיווג בציבור החרדי, תוך שימת דגש על המתרחש בנושא בקרב קבוצות חסידיות. בתוך כך, יובאו קולותיהם של המיועדים הצעירים לשידוך, של הוריהם האמונים על מציאת הזיווג לדור הצעיר, וכמובן של השדכן/נית – אותה דמות מסתורין המושכת בחוטים ומזווגת זיווגים, שבלעדיה השידוך לא "נסגר".

 

17.12.19     "אני גרושה, אני חרדית ואני פמיניסטית": שינויים בעולמן של נשים חרדיות. ד"ר שרה זלצברג

הרצאה זו תעסוק במהפכה העוברת בשנים האחרונות על הנשים החרדיות בתחומי ההשכלה והתעסוקה, וכן בנוגע להתמודדותן עם סוגיות מושתקות דוגמת גירושין, אלימות במשפחה, מחלות נפש, מיניות, ואלימות מינית.  

 

31.12.19  על התפתחותה של "אופנת הטאליבן" בקרב נשים חרדיות. ד"ר סימה זלצברג בלאק

בשנים האחרונות ניתן לזהות בקרב שיעור בלתי מבוטל של נשים חרדיות "אופנה" ייחודית הכוללת שכבות של בדים, שכמיות וצעיפים רחבים, המכסים את כל גופה של האישה מכף רגל ועד ראש, ולעיתים גם את פניה. מי הן הנשים הללו? מה פשר ה"אופנה" החדשה שאמצו? וכיצד התפתחה "אופנה זו"? מה מסמלת "אופנת הטאליבן" ומה היא מעוררת בקרב סביבן הקרובה של אותן נשים? בסוגיות אלה ואחרות נתמקד בהרצאה זו.

בחירת הרכב המנוי

בחירת סוג וכמות הכרטיסים

מחיר כל מנוי:

כרטיסי מנוי:
כרטיסים

סה״כ מחיר:
לפני הנחה (מחיר מעודכן יופיע בעמוד הבא)

מערכת כרטיסים מערכת למכירת כרטיסים